Okula Başlarken

 • Yazar: Gülçin Alpöge
 • Çizer: Ayşe İnan Alican
 • Yayınevi: AÇEV Yayınları
 • Okuyan Kişi: Fatih Türkmenoğlu
 • Yaş Aralığı: +3 Yaş

Ağaçlar yapraklarını dökmeye, kuşlar sıcak ülkelere göç etmeye başladı. Sonunda sonbahar geldi! Ortalıkta bir telaş, heyecan var çünkü sonbaharla birlikte okulların açılma zamanı da geldi… Göksu Sokağı’nda bu yıl okula başlayacak birçok çocuk var. Haydi gelin, onların hikayesini hep beraber dinleyelim.

 • Yeni Kelimeler Öğreniyoruz

  Sevgili ebeveynler, çocuğunuzun kelime dağarcığını zenginleştirmenin yollarından biri de ona hikayeler anlatmaktır. Çocuğunuz dinlediği hikayeler sırasında anlamını bilmediği kelimeler duyabilir. Bu kelimelerin anlamlarının basit bir şekilde açıklanması hikayeyi daha iyi anlayabilmesini ve kelime dağarcığının gelişmesini sağlar. Çocuğunuzun kelime dağarcığının gelişmesi, onun dil gelişimi ve gelecek yıllardaki okul başarısı için çok önemlidir.


  Okuyan Bir Gelecek projesinde de, okunan her hikaye ile öğrenilmesi hedeflenen kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeleri günlük yaşamınızda ara ara çocuğunuzla sohbet ederken kullanmanız çocuğunuzun bu kelimeleri öğrenmesini kolaylaştıracaktır.


  Öğrenilmesi Hedeflenen Kelimeler


  Özenmek: Başkasının yaptığı bir şeyi yapmayı istemektir. Okuduğumuz kitapta Yonca da ablası gibi okumaya özeniyormuş.


  Kimlik Kartı: Üzerinde ismimizin, anne ve babamızın isminin, doğduğumuz gün ve yerin yazılı olduğu karttır. Kitapta da okulun ilk günü Esra’nın kimlik kartı kayboluyordu.

 • Sohbet Ediyoruz

  Hikayeyi dinlerken, gerçekleşecek olaylarla ilgili çocuğunuzun tahminde bulunması için ona sorular sorabilirsiniz. Bu sorular aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini hikayeye çekmenizi de kolaylaştırır. Örneğin, Okula Başlarken kitabını okurken aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.


    1. Acaba okula başlarken diğer çocuklar neler yapacaklar? (Yonca’nın okula başlarken yaptığı hazırlıkları okuduktan sonra bu soruyu sorabilirsiniz.)


    2. Sence Mehmetcan neden okula gitmekten korkuyor? (Bu soruyu Mehmetcan'ın yaşadıklarının anlatıldığı sayfada bulunan "Şimdi okula gitmekten korkuyordu." cümlesini okuduktan sonra sorabilirsiniz)


  Hikayeyi dinledikten sonra, çocuğunuza çeşitli sorular sorarak hikaye hakkında sohbet edebilirsiniz. Okula Başlarken’i okuduktan sonra aşağıdaki soruları sorarak hikaye hakkında fikirlerini ifade etmesini sağlayabilirsiniz.


    1. Hikayede aynı sokakta oturan birkaç çocuk vardı ve hepsi de okula başlayacağı için farklı duygular hissediyordu. Bu çocuklar kendilerini nasıl hissediyorlardı?


    Yonca sevinçliydi. Alihan öfkeliydi. Esra durgundu. Mehmetcan korkuyordu. Perihan şaşkındı. Hasan üzgündü.


    2. Peki, sen okula başlasaydın kendini nasıl hissederdin?

 • Etkinlikler


  1. Hayalimdeki Okul


  Hedef: Çocuğunuza okula uyum sürecinde destek olmak ve onun hayal gücünü desteklemek.


  Malzemeler: Kağıt, renkli kalemler.


  Etkinlik Adımları:

  •     Çocuğunuza malzemeleri gösterin ve birlikte resim yapacağınızı söyleyin.

  •     Nasıl bir okula gitmek istediğini hayal etmesini ve gitmek istediği okulun resmini yapmasını isteyin.

  •     Resim bittikten sonra, resmi birlikte inceleyin ve çocuğunuzun hayal ettiği okulun özellikleri hakkında konuşun.


  2. Okul Nasıl Bir Yer?


  Hedef: Okul ortamını çocuğunuz için tanıdık hale getirmek, okula uyum sürecinde çocuğunuzu desteklemek.


  Etkinlik Adımları:

  •     Evinizin yakınında bulunan bir okulu veya çocuğunuzun başlayacağı okulu ziyaret edin.

  •     Okulu ziyaret etmek için, ziyaret öncesinde okul görevlilerinden izin alın.

  •     Çocuğunuza okul ziyareti yapacağınızı açıklayın. Okulda hangi alanları gezeceğiniz hakkında konuşun. Örneğin, bahçe, sınıflar, kantin, tuvaletler gibi alanları gezebilirsiniz.

  •     Bu alanlarda çocuğunuzun dikkatini çeken ayrıntılar varsa onlar hakkında konuşun.

  •     Eve geldiğinizde çocuğunuzla okulda gördükleriniz hakkında sohbet edin.

  •     Okulda gezdiğiniz alanların resimlerini yapabilirsiniz.

  •     Okul ziyaretini, çocuğunuzun okula başlayacağı dönemde mutlaka tekrarlayın. Çocuğunuz okulu ilk defa sizinle birlikte gezsin. Bu sayede, okul ortamını onun için tanıdık hale getirebilirsiniz.

Proje için özel olarak geliştirdiğimiz
Okuyan Bir Gelecek ürünlerimizden satın alarak,
yoksul hanelerde yaşayan daha fazla çocuğun
kitaplarla buluşmasına destek olabilirsiniz.

Ürün siparişleriniz için okuyanbirgelecek@acev.org mail adresi üzerinden
bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitapların ihtiyaç sahibi çocuklara
ulaşmasına destek olun

Kitap satın alın

Platformda yer alan kitapları ihtiyaç sahibi çocuklar için satın alabilirsiniz. Bunun için kitap satış platformu Kidega’yı ziyaret ederek bağış için satın al adımlarını izleyebilirsiniz. Bağış için satın alınan her kitap bir havuzda birikerek kitap setlerine dahil edilecek ve ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

Kitap Bağışla

Kitap setleri için bağış yapın

Kitap setlerini oluşturmamız için AÇEV’e Fonzip üzerinden bağış yapabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 120 TL’dir. Yapılan bağışlara karşılık gelen adette kitap seti temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

Kitap Seti Bağışla

SMS ile bağış yapın

TURKCELL, VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerinden BAGIS yazıp 3747‘ye kısa mesaj göndererek Okuyan Bir Gelecek projesine 20 TL bağış yaparak kitap setlerinin oluşturulmasına destek olabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 120 TL’dir. Biriken bağışlarla kitap setleri temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

SMS Gönder