Hadi Uç

 • Yazar: Paula Carballeira
 • Çizer: Laura von Husen
 • Yayınevi: Elma Yayınevi
 • Okuyan Kişi: Selçuk Yöntem
 • Yaş Aralığı: +3 Yaş

Biblo isimli kanarya ve küçük kuzu çok iyi iki arkadaşmış. Arkadaşının bir kafeste yaşamasını istemeyen küçük kuzu onu kafesinden çıkarmak istemiş ama annesi ona kanarya Biblo’nun kafesini açamayacağını söylemiş. Kanarya Biblo uçmaya alışık değilmiş. “İyi de uçmayacaksa neden o zaman kanatları var?” diye düşünmüş Biblo’nun özgür olmasını çok isteyen arkadaşı. Bu hikaye sizi kapatıldığı kafesten kurtulan ve özgür kalan bir kanaryanın hikayesiyle buluşturuyor. Bakalım kanarya nasıl özgürlüğüne kavuşmuş!

 • Etkinlikler


  1. Hadi Uç Güzel Kuş!


  Hedef: Çocuğunuzun hayal kurma becerilerinin gelişmesini desteklemektir.


  Malzemeler: Kağıt, renkli kalemler


  Etkinlik Adımları:

  •     Çocuğunuzla beraber rahatça resim çizebileceğiniz bir yere geçin.

  •     Arkadaşının Biblo’ya yeniden uçmayı hatırlatmak için neler yaptığı hakkında konuşun. Çocuğunuza kanaryanın özgür olmasının neden önemli olduğunu sorun. Fikirlerini anlatmasını isteyin.

  •     Sonrasında “Sence kanarya Biblo özgür kaldıktan sonra neler yapmış olabilir” diye sorun ve düşünmesi için ona fırsat verin.

  •     Kağıt ve kalemleri önünüze alarak, aklına gelenleri resim yaparak anlatmasını isteyin.

  •     Çocuğunuz resmini tamamladıktan sonra birlikte inceleyin ve neler çizdiği hakkında konuşun.


  2. Özgür Dostlar


  Hedefler: Çocuğunuzun hayvan hakları hakkında farkındalığının artmasını desteklemektir.


  Malzemeler: Hayvanat bahçesi resimleri, renkli kartonlar, kağıt, renkli kalemler


  Etkinlik Adımları:

  •     Çocuğunuza “Arkadaşı neden kanarya Biblo’nun kafesten çıkıp, uçmasını istiyordu?” diye sorun.

  •     Çocuğunuzun fikir yürütmesi için fırsat verin ve beraber düşünün.

  •     Sonrasında; “Sen de kitaptaki gibi Biblo’nun kafesten çıkıp özgürce uçmasını ister miydin?” diye sorun ve çocuğunuzun fikirlerini ifade etmesi için bekleyin.

  •     Hayvanların özgür olduklarını söyleyin ve kafese koyulduklarında uçamadıkları hakkında konuşun. Hayvanların yaşadıkları doğal ortamdan uzaklaştırılıp bir kafese konmalarının onlara çok zarar verdiğini açıklayın. Kitaptaki kanarya Biblo gibi, kafese konulan hayvanların özgürce istedikleri yere gidemediklerini, bazen aileleriyle birlikte yaşayamadıklarını söyleyin.

  •     Çocuğunuza kitaptaki kanarya Biblo gibi kafeste olan bir hayvan görüp görmediğini sorun. Aşağıdaki resimleri kullanarak çocuğunuza hayvanat bahçelerinden bahsedebilirsiniz. Hayvanların böyle yerlerde kapalı kaldıklarında doğal ortamlarından uzak kaldıklarını, oysa ki kendi evlerinde, örneğin ormanda ya da denizde, özgürce hareket etmeleri gerektiğini anlatın.

  •     Sonrasında “Haydi bu hayvanları hayvanat bahçesinden kurtardığımızı hayal edelim. Kendi evlerine ormana dönsünler. Şimdi özgür hayvanların olduğu bir resim çizelim.” deyin. Çizdiğiniz bu resmi evin görünür bir yerine asın.

 • Yeni Kelimeler Öğreniyoruz


  Öğrenilmesi Hedeflenen Kelimeler


  Kanarya: Güzel sesli, küçük bir kuştur. Kitapta da kafesteki kuş, Biblo isimli bir kanaryaydı.


  Havada süzülmek: Kuşların kanatlarını çok fazla çıpmadan havada ilerlemesi, uçmasıdır. Kitabımızda da, Biblo’ya uçmayı hatırlatmak için arkadaşı havada süzülmeyi düşünüyordu.


  Sevgili ebeveynler, çocuğunuzun kelime dağarcığını zenginleştirmenin yollarından biri de ona hikayeler anlatmaktır. Çocuğunuz dinlediği hikayeler sırasında anlamını bilmediği kelimeler duyabilir. Bu kelimelerin anlamlarının basit bir şekilde açıklanması, hikayeyi daha iyi anlayabilmesini ve kelime dağarcığının gelişmesini sağlar. Çocuğunuzun kelime dağarcığının gelişmesi, onun dil gelişimi ve gelecek yıllardaki okul başarısı için çok önemlidir.


  Okuyan Bir Gelecek projesinde de okunan her hikaye ile öğrenilmesi hedeflenen kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeleri günlük yaşamınızda ara ara çocuğunuzla sohbet ederken kullanmanız çocuğunuzun bu kelimeleri öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

 • Sohbet Ediyoruz

  Hikayeyi dinlerken, gerçekleşecek olaylarla ilgili çocuğunuzun tahminde bulunması için ona sorular sorabilirsiniz. Bu sorular aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini hikayeye çekmenizi de kolaylaştırır. Örneğin, Hadi Uç kitabını okurken aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.


    1. Sence Biblo’nun neden kanatları var? (“…beni sorumla baş başa bırakmak istediğinde hep böyle yapardı.” cümlesinden sonra, çocuğunuzun ilgisini kitaba çekmek için bu soruyu sorabilirsiniz.)


    2. Acaba kanarya uçmayı başaracak mı? (“…çünkü burada orman bulmak kolay değil.” cümlesinden sonra, çocuğunuzun dikkatini kitaba çekmek için sorabilirsiniz.)


  Hikayeyi dinledikten sonra, çocuğunuza çeşitli sorular sorarak hikaye hakkında sohbet edebilirsiniz. Hadi Uç kitabını okuduktan sonra, aşağıdaki soruları sorarak hikaye hakkında fikirlerini ifade etmesini sağlayabilirsiniz.


    1. Annesi kanaryanın kafesini neden açmak istemedi?


    Yanıtı: Çünkü kuşun kafeste yaşaması gerektiğine inanıyordu.


    2. Arkadaşı kanarya Biblo’nun neden uçmayı hatırlamasını istiyordu?


    Yanıtı: Çünkü kanaryanın kafeste yaşamasını istemiyordu. Yeniden uçarak özgür olmasını istiyordu.


    3. Sen olsaydın, Biblo’nun özgür kalmasına yardım etmek için neler yapardın?

Kİtapların İhtİyaç sahİbİ çocuklara ulaşmasına destek olun

 • KİTAP SETİ BAĞIŞLA

  Yapacağınız bağışla, ihtiyaç sahibi çocukların kitaplarla buluşmasını destekleyebilirsiniz. Okuyan Bir Gelecek Projesi'ne iki şekilde bağış yapabilirsiniz:


  Kitap seti bağışlayabilir veya kitap setlerini oluşturabilmemiz için AÇEV'e katkıda bulunabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 400 TL'dir. Yapılan bağışlara karşılık gelen adette kitap seti temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

  Kitap Seti Bağışla

  TURKCELL, VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerinden BAGIS yazıp 3747‘ye kısa mesaj göndererek sadece 20 TL ile Okuyan Bir Gelecek projesine destek olabilirsiniz

  SMS Gönder