Terzikuşu’na Ne Olmuş?

 • Yazar: Nursel Erdoğan
 • Çizer: Meryem Tanrıkulu
 • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
 • Okuyan Kişi: Bahar Eriş
 • Yaş Aralığı: +3 Yaş

Terzikuşu Bay Şık dikiş dikmeyi çok severmiş. Bütün kuşlar uzak diyarlardan kıyafet diktirmek için ona gelirmiş. Bir süre sonra Terzikuşu artık dikiş dikmek istemediğini söylemeye başlamış. Dikiş dikmeyi bıraktığı için de çok mutsuz görünüyormuş. Acaba Terzikuşu’na ne olmuş? Neden bir anda dikiş dikmeyi bırakmış? Haydi gelin bu sorunun cevabını beraber öğrenelim!

 • Yeni Kelimeler Öğreniyoruz

  Sevgili ebeveynler, çocuğunuzun kelime dağarcığını zenginleştirmenin yollarından biri de ona hikayeler anlatmaktır. Çocuğunuz dinlediği hikayeler sırasında anlamını bilmediği kelimeler duyabilir. Bu kelimelerin anlamlarının basit bir şekilde açıklanması, hikayeyi daha iyi anlayabilmesini ve kelime dağarcığının gelişmesini sağlar. Çocuğunuzun kelime dağarcığının gelişmesi, onun dil gelişimi ve gelecek yıllardaki okul başarısı için çok önemlidir.


  Okuyan Bir Gelecek projesinde de, okunan her hikaye ile öğrenilmesi hedeflenen kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeleri günlük yaşamınızda ara ara çocuğunuzla sohbet ederken kullanmanız çocuğunuzun bu kelimeleri öğrenmesini kolaylaştıracaktır.


  Öğrenilmesi Hedeflenen Kelimeler


  Dergi: Ayda bir ya da haftada bir gibi belli aralıklarla hazırlanan, gazete gibi bir haberleşme aracıdır. Derginin gazeteden farkı, daha kaliteli ve dayanıklı kağıtlara basılması ve kitap gibi görünmesidir. Dergilerin her birinin kendine özel bir konusu olur. Örneğin, moda, sağlık, sanat, bilim, yemek gibi konularda dergiler hazırlanabilir. Kitabımızda da giysi diktirmek isteyen kuşlar, moda dergilerinden kendilerine giysiler beğeniyorlardı.


  Tünemek: Kuşlar gibi kanatlı hayvanların uyumak ya da dinlenmek için ağaç dallarına konmasıdır. Kitabımızda da Terzikuşu’nu görmek isteyen arkadaşları yuvasının bulunduğu meşe ağacının dalına tünemişlerdi.

 • Sohbet Ediyoruz

  Hikayeyi dinlerken, gerçekleşecek olaylarla ilgili çocuğunuzun tahminde bulunması için ona sorular sorabilirsiniz. Bu sorular aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini hikayeye çekmenizi de kolaylaştırır. Örneğin, “Terzikuşu’na Ne Olmuş?” kitabını okurken aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.


    1. Sence Terzikuşu neden bu kadar mutsuz olabilir? (Çocuğunuzun kitaba dair merak duygusunu artırmak için 14. sayfanın sonunda bu soruyu sorabilirsiniz.)


    2. Acaba Terzikuşu iyileşebilecek mi? (26. sayfanın başında, çocuğunuzun ilgisini kitaba çekmek için bu soruyu sorabilirsiniz.)


  Hikayeyi dinledikten sonra, çocuğunuza çeşitli sorular sorarak hikaye hakkında sohbet edebilirsiniz. “Terzikuşu’na Ne Olmuş?” kitabını okuduktan sonra, aşağıdaki soruları sorarak hikaye hakkında fikirlerini ifade etmesini sağlayabilirsiniz.


    1. Terzikuşu neden mutsuzmuş?


    Yanıtı: Dikiş dikmeyi çok seven Terzikuşu, gözleri iyi görmediği için artık dikiş dikemiyormuş. Sevdiği işi yapamadığı, dikiş dikemediği için de çok mutsuzmuş.


    2. Arkadaşları Terzikuşu’na nasıl yardım etmişler?


    Yanıtı: Arkadaşları çok mutsuz görünen Terzikuşu’nun öncelikle neden artık dikiş dikmek istemediğini öğrenmeye çalışmış. Gözlerinin artık iyi görmediğini anlayınca da Terzikuşu’nu bir göz doktoruna gitmeye ikna etmişler.


    3. Senin de Terzikuşu gibi kendini mutsuz hissettiğin zamanlar oldu mu? Böyle zamanlarda yardım istediğin birileri oldu mu?

 • Etkinlikler


  1. Bil Bakalım Nerede?


  Hedef: Çocuğunuzun meslek kartlarını inceleyerek aynı olanları göstermesini ve eşleştirme yapmasını desteklemektir. Çocuğunuzun farklı mesleklere yönelik bilgi edinmesine fırsat vermektir.


  Malzemeler: EK-1’de yer alan mesleklere ait fotoğraflar, makas.


  Hazırlık: Çocuğunuzla etkinliğe başlamadan önce EK-1’de yer alan çeşitli mesleklere ait görselleri inceleyin. Her görseli kesin ve meslek kartlarını oluşturun.


  Etkinlik Adımları:

  •     Hazırladığınız meslek kartlarını çocuğunuza gösterin ve birlikte kartları inceleyin. Kartlarda hangi mesleklerin olduğu ve bu mesleklerin özellikleri hakkında sohbet edin.

  •     Bu meslek kartlarını “Terzikuşu’na Ne Olmuş?” kitabındaki kuşların mesleklerinden esinlenerek hazırladığınızı söyleyin ve kitapta hangi kuşun mesleğinin ne olduğunu, resimleri inceleyerek hatırlayın. Örneğin baykuşun öğretmen, Bay Şık’ın ise terzi olduğu hakkında konuşabilirsiniz.

  •     Çocuğunuza “Bu mesleklerin her birinden iki adet kartımız var. Bu meslek kartlarının arka yüzünü çevirerek bir oyun oynayacağız. Arka yüzünü çevirdiğimiz kartları masaya dizeceğiz. Her seferinde tek bir kart açacağız ve açtığımız kartta hangi mesleğin olduğunu söyleyeceğiz. Ardından bu kartın eşinin arka yüzünü gördüğümüz diğer kartlar arasından hangisi olduğunu hatırlamaya çalışacağız. Sırayla kartları açarak ilk açtığımız kartın eşini bulacağız.” diyerek etkinlikte yapacaklarınızı açıklayın.

  •     Çocuğunuzun etkinlikte yapacaklarınızı anlayabilmesi için bir örnek uygulama yapın. Öğretmen ve terzi görsellerinin bulunduğu ikişer meslek kartını alın, elinizde toplam dört meslek kartı olacak. Bu kartları meslek fotoğrafları görünmeyecek şekilde masaya dizin. İçlerinden bir kart seçin ve seçtiğiniz kartın ön yüzünü çevirin. Eğer seçtiğiniz meslek kartı terzi mesleğine aitse diğer üç meslek kartı arasından, diğer terzi kartının nerede olduğunu bulmaya çalışın. Bir kart açın, bakalım terzi kartının eşini bulabilecek misiniz? Eğer kart terzi mesleğine ait değilse doğru kartı bulana kadar son iki kartı da sırayla açabilirsiniz.

  •     Bir örnek uygulama yaptıktan sonra farklı iki mesleğe ait ikişer kart alın. Çocuğunuzla birlikte bu dört kartın hangi mesleğe ait olduğunu inceledikten sonra hepsini ters çevirerek (kartların hangi mesleğe ait olduğu görünmeyecek şekilde) masaya dizin. Çocuğunuzdan bu dört karttan birini seçmesini isteyin. Seçtiği kartın hangi mesleğe ait olduğu hakkında konuşun.

  •     Ardından kartı, meslek görselini görebileceğiniz şekilde aldığı yere koymasını isteyin. Bu kartın eşinin nerede olabileceğini tahmin etmesini isteyin. Açtığı kartın eşini sırayla diğer kartları açarak bulmaya çalışsın. Bakalım kaçıncı denemede kartın eşini bulabilecek?

  •     Oyunu bu şekilde meslek kartlarının eşlerini bulmaya çalışarak devam edin.

  •     Oyunu zorlaştırmak için kart sayılarını arttırabilir, altı ya da sekiz kartla oyunu oynamaya devam edebilirsiniz.


  2. Engelleri Olan Dostlarımız


  Hedef: Çocuğunuzun problem çözme becerilerini ve sosyal duygusal gelişimini desteklemektir.


  Malzemeler: Kağıt, renkli kalemler.


  Etkinlik Adımları:

  •     Çocuğunuza, beraber okuduğunuz kitapla ilgili bir etkinlik yapacağınızı söyleyin.

  •     Hikayedeki olayları birlikte hatırlayın. Terzikuşu’nun gözleri iyi görmediği için artık dikiş dikmek istemediği hakkında konuşun. Arkadaşlarının ona yardım etmek için yaptıklarını hatırlayın. Terzikuşu’nun neden dikiş dikmediğini anlamak için çabaladıklarını, gözlerinin iyi görmediğini anladıklarında ise onu göz doktoruna gitmeye ikna ederek destek oldukları hakkında konuşun. Gözleri görmeyen Terzikuşu’nun gözlük taktığında görebildiğini, dikiş dikebildiğini hatırlayın.

  •     İnsanların ve hayvanların farklı hangi engelleri olabileceği hakkında sohbet edin. İşitme engelli veya yürüme engelli canlıların ihtiyaçları hakkında konuşun. Onlara hangi araçları kullanmalarının yardımcı olacağını tartışın. Görme engelli bireylerin gözlük takmak dışında, baston kullanabileceklerini, yürüme engelli bireylerin tekerlekli sandalye kullanabileceğini ve işitme engelli bireylerin işitme cihazı kullanabileceğini belirtin.

  •     Sohbetin ardından çeşitli engelleri olan bireylerin kullanabilecekleri araçların resimlerini yapabilirsiniz. Yürüme engelli bireyler için tekerlekli sandalye resmi yapabilir ya da Terzikuşu gibi görme engeli olan canlılar için gözlük resmi yapabilirsiniz.

  •     Resimlerinizi tamamladıktan sonra, çizdiğiniz resimler hakkında konuşun. Çocuğunuzun hangi araçların resmini yaptığını ve bu araçları kimlerin kullanabileceğini size anlatmasını isteyin. Ardından siz de ona kendi resminizi anlatın.

Proje için özel olarak geliştirdiğimiz
Okuyan Bir Gelecek ürünlerimizden satın alarak,
yoksul hanelerde yaşayan daha fazla çocuğun
kitaplarla buluşmasına destek olabilirsiniz.

Ürün siparişleriniz için okuyanbirgelecek@acev.org mail adresi üzerinden
bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitapların ihtiyaç sahibi çocuklara
ulaşmasına destek olun

Kitap satın alın

Platformda yer alan kitapları ihtiyaç sahibi çocuklar için satın alabilirsiniz. Bunun için kitap satış platformu Kidega’yı ziyaret ederek bağış için satın al adımlarını izleyebilirsiniz. Bağış için satın alınan her kitap bir havuzda birikerek kitap setlerine dahil edilecek ve ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

Kitap Bağışla

Kitap setleri için bağış yapın

Kitap setlerini oluşturmamız için AÇEV’e Fonzip üzerinden bağış yapabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 120 TL’dir. Yapılan bağışlara karşılık gelen adette kitap seti temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

Kitap Seti Bağışla

SMS ile bağış yapın

TURKCELL, VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerinden BAGIS yazıp 3747‘ye kısa mesaj göndererek Okuyan Bir Gelecek projesine 20 TL bağış yaparak kitap setlerinin oluşturulmasına destek olabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 120 TL’dir. Biriken bağışlarla kitap setleri temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

SMS Gönder