İyi Kalpli Cadı Çiki – Doğum Günü

 • Yazar: Ceylan Koryürek
 • Çizer: Burcu Yıldız
 • Yayınevi: İthaki Çocuk Yayınları
 • Okuyan Kişi: Tilbe Saran
 • Yaş Aralığı: +3 Yaş

İyi Kalpli Cadı Çiki’nin o gün doğum günüymüş ve kendisine bir doğum günü pastası hazırlamak istiyormuş. Pasta malzemelerini almak için telaşla evden dışarı çıkan Cadı Çiki, yolda çok zor durumda olan leylek, kurbağa ve fareyle karşılaşmış. Doğum günü hazırlıklarıyla meşgul olan Cadı Çiki bakalım onlara yardım edebilecek mi?


Sevgili anne ve babalar;

Yardımlaşma, erken çocukluk döneminde bir çocuğun kazanması gereken önemli sosyal becerilerdendir. Çocuğunuzun bu beceriyi kazanması için, siz ebeveynleri tarafından desteklenmesi çok önemlidir. Çocuklar zor durumda olan birinin ihtiyaçlarını ve hissettiklerini fark ettiklerinde, yardım etme davranışı göstermeleri de kolaylaşır. Çocuğunuzu karşısındaki kişinin içinde bulunduğu durumu fark etmesi ve ona yardım etmesi için yüreklendirebilirsiniz. İyi Kalpli Cadı Çiki Doğum Günü kitabı ile de çocukların yardımlaşma konusuna dikkatlerini çekmek, başkalarının ihtiyaçlarına ve isteklerine cevap verildiğinde yaşanan mutluluğa yönelik farkındalıklarını arttırmak hedeflenmektedir.

 • Etkinlikler


  1- Doğum Günü Kutlamaları


  Hedef: Çocuğunuzun duygu, düşünce ve hayallerini yaratıcı yollarla ifade etmesini desteklemek.


  Malzemeler: Kağıt, renkli kalemler.


  Etkinlik Adımları:

  • Arkadaşlarının Cadı Çiki’nin doğum günü için neler yaptıkları hakkında çocuğunuzla sohbet edin. Doğum günü pastası hazırladıklarından ve Çiki’nin doğum gününü kutlamak için ona şarkı söylediklerinden bahsedebilirsiniz.

  • Çocuğunuza “Cadı Çiki’nin doğum gününe gidecek olsan ona nasıl bir armağan götürürdün?” diye sorun ve düşünmesi için zaman verin.

  • Ardından, çocuğunuzdan kâğıt ve renkli kalemleri kullanarak Cadı Çiki’ye götüreceği armağanın resmini yapmasını isteyin.

  • Siz de Cadı Çiki’nin doğum gününe gidecek olsanız ona nasıl bir armağan götürebileceğinizi düşünebilir ve Cadı Çiki’ye götürebileceğiniz armağanın resmini çizebilirsiniz.

  • Resimleri tamamladıktan sonra birbirinize neler çizdiğinizi anlatabilirsiniz.

  • Bu etkinliği, sevdiğiniz başka kişilerin doğum günlerinde onlara verebileceğiniz armağanları düşünerek de devam ettirebilirsiniz. Çocuğunuza arkadaşının, kardeşinin, anne veya babasının doğum gününü kutlamak için onlara ne armağan edebileceğini sorarak, hayal ettiklerinin resmini yapması için onu yönlendirebilirsiniz.


  2- Sessiz Sinema


  Hedef: Çocuğunuzun dinlediklerini canlandırma yoluyla sergilemesine fırsat vermek.


  Etkinlik Adımları:

  • Hikâyeyi çocuğunuzla beraber yeniden hatırlayın. Cadı Çiki’nin kimlere nasıl yardım ettiği hakkında sohbet edin. Örneğin, leyleğin daha güçlü kanatlara sahip olması için ona yardım etmesi, kurbağaya yardım ederek ona yeni bir kayık yapması, farenin yanan mutfağını söndürmesi gibi.

  • Çocuğunuza sessiz sinema isimli bir oyun oynayacağınızı ve hiç konuşmadan, yalnızca hareket ederek Cadı Çiki’nin arkadaşlarına nasıl yardım ettiğini birbirinize anlatacağınızı söyleyebilirsiniz. “Ama bu oyunda hiç konuşmamamız gerekiyor. Birimiz olayları çeşitli hareketler yaparak anlatmaya çalışacak, birimiz de diğerinin ne anlattığını tahmin etmeye çalışacak. Önce ben bir olayı canlandıracağım, sen de tahmin etmeye çalış.” diyerek ilk canlandırmayı siz yapabilirsiniz.

  • Canlandırma yaparken, Cadı Çiki gibi hayali bir süpürgede uçuyormuş gibi yerinizde sallanabilir, leylekle karşılaşmış gibi havada süzülen hayali bir kuşla konuşabilirsiniz. Elinizde Cadı Çiki’nin değneği gibi bir değnek olduğunu hayal ederek elinizi sallayabilir ve güçlü kanatlarıyla hızlıca uçan leyleğin taklidini yapabilirsiniz. Hiç konuşmadan Cadı Çiki’nin leyleğe nasıl yardım ettiğini bu şekilde çocuğunuza anlatabilir ve onun da ne anlattığınızı tahmin etmesine fırsat verebilirsiniz.

  • Sıra şimdi çocuğunuzda! Siz izleyin, o canlandırma yapsın. Bakalım hangi olayları canlandırdığını tahmin edebilecek misiniz?


  3- İyiler Alemi


  Hedef:

  1. Çocuğunuzun yardımlaşma becerisini geliştirmesini desteklemek,

  2. Çocuğunuzun duygu, düşünce ve hayallerini yaratıcı yollarla ifade etmesini desteklemek.


  Malzemeler: Kağıt, renkli kalemler.


  Etkinlik Adımları:

  • Cadı Çiki’nin yaptığı iyilikler hakkında çocuğunuzla konuşun. Arkadaşları zor durumdayken onlara nasıl yardım ettiğinden bahsedebilirsiniz.

  • Çocuğunuza “Sen de bir iyilik yapacak olsan kime yardım ederdin? Ona nasıl bir iyilik yapabilirsin?” diye sorun ve düşünmesi için zaman verin.

  • Ardından, çocuğunuzdan kâğıt ve renkli kalemleri kullanarak kime, nasıl bir iyilik yapabileceğinin resmini çizmesini isteyin.

  • Siz de bir iyilik yapacak olsanız kime nasıl yardım edebileceğinizi düşünerek yapabileceğiniz iyiliğin resmini çizebilirsiniz.

  • Resimleri tamamladıktan sonra birbirinize neler çizdiğinizi anlatabilirsiniz.


  4- Pasta Şefi!


  Hedef:

  1. Nesne/varlığın yapıldığı malzemeyi fark etmesini desteklemek,

  2. Nesneleri ölçmesini ve miktarlarını söylemesini desteklemek,

  3. Küçük kaslarını kullanarak çeşitli hareketler yapmasını desteklemek.


  Malzemeler: Etkinlik malzemeleri pasta tarifi içinde bulunmaktadır.


  Etkinlik Adımları:

  • Çocuğunuzla birlikte Cadı Çiki’nin kendisine doğum gününde pasta yapmak istediği hakkında konuşun. Pasta yapmak için un, şeker ve yumurta almak için evden çıktığını hatırlayın.

  • Çocuğunuza pasta yapmak için başka hangi malzemelerin gerektiğini sorun ve düşünmesi için ona zaman verin.

  • Ardından birlikte pasta yapacağınızı söyleyerek malzemeleri hazırlamaya başlayın.

  • Malzemeleri ve geniş bir kabı alarak çocuğunuza bu malzemeleri kullanarak nasıl pasta yapacağınızı açıklayın.

  • Pastayı yaparken olabildiğince ona müdahale etmemeye çalışın. Siz pasta yapmak için her aşamada ne yapacağını ona anlayabileceği şekilde anlatın ve bırakın pastayı kendisi yapsın.

  • Aşağıdaki tarifi kullanarak çocuğunuzla birlikte kendi pastanızı hazırlayabilirsiniz.


  Kolay Pasta Tarifi:


  Malzemeler: Geniş bir kap, tencere, çırpma teli veya çatal, 3 adet yumurta, 1 su bardağı toz şeker, 1 çay bardağı sıvı yağ, 2 paket vanilya, 1 paket kabartma tozu, 2,5 su bardağı un.

  Kreması için: 1 yumurta, nişasta, un, şeker ve süt.

  Islatmak için: Yarım çay bardağı ılık süt.


  Yapılışı:

  1. Çocuğunuz ile birlikte yumurta ve toz şekeri geniş bir kap içinde çırptıktan sonra üzerine sıvı yağ ilave ederek bir süre çırpmaya devam edin. Çırpma işlemi için çırpma teli veya çatal kullanabilirsiniz.

  2. Ardından unu bardakla ölçerek karışıma ilave etmesi için çocuğunuzu yönlendirebilirsiniz. Unlu karışımı bir süre karıştırdıktan sonra kabartma tozu ve vanilyayı karışıma ekleyebilir.

  3. Harcı yağlanmış bir kek kalıbına, borcama veya fırın tepsisine aktarın ve 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 30-35 dakika kadar pişirin.

  4. Bu sırada pasta kremasını çocuğunuzla birlikte hazırlayın. Bir tencere içine 1 adet yumurta kırın. Üzerine 1 yemek kaşığı nişasta, 2 yemek kaşığı un ve 2 yemek kaşığı toz şeker koyun. Karışıma 2 su bardağı süt ilave ederek iyice karıştırın.

  5. Bu karışımı orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Piştikten sonra içine 1 çay kaşığı vanilya ve 1 yemek kaşığı tereyağ ekleyin. 1-2 kez karıştırıp, ocağın altını kapatın. Pişen kremayı ocaktan alıp, soğumaya bırakın. Soğuyan kremayı biraz daha çırpın ve daha sonra buzdolabında soğumaya bırakın.

  6. Pişen keki fırından alın ve soğuyana kadar oda sıcaklığında soğutun. Ardından ılık süt yardımıyla hafifçe ıslatın.

  7. Kekin her yanını kremayla kapladıktan sonra evde bulunan çeşitli meyve veya kuruyemişlerle pastanızı süsleyebilirsiniz.

 • Yeni Kelimeler Öğreniyoruz

  Öğrenilmesi Hedeflenen Kelimeler


  Telaş: Bir şey yapmak için acele etmek, hızlı hareket etmektir. Telaşlı olan kişiler yapmak istedikleri şeyi bir an önce yapmak isterler. O işi zamanında tamamlamak konusunda biraz endişeli olabilirler. Endişeli oldukları için de acele hareket ederler. Kitabımızda da Cadı Çiki, o gün doğum günü olduğu için tatlı bir telaş içindeydi ve doğum günü hazırlıklarını yetiştirmek istiyordu.


  Ahenk: Uyum demektir. Kitabımızda da Cadı Çiki’nin saçları rüzgarla birlikte dalgalanıyormuş. Rüzgarla uyumlu şekilde hareket ettiğinden adeta ahenkle dans ediyormuş.


  Dalgıç: Özel kıyafetler giyerek denizlerin, göllerin içinde uzun süre yüzebilen kişilerdir. Kitabımızda da Cadı Çiki balinanın midesinde bir dalgıç olduğunu fark ediyordu.


  Sevgili ebeveynler, çocuğunuzun kelime dağarcığını zenginleştirmenin yollarından biri de ona hikayeler anlatmaktır. Çocuğunuz dinlediği hikayeler sırasında anlamını bilmediği kelimeler duyabilir. Bu kelimelerin anlamlarının basit bir şekilde açıklanması, hikâyeyi daha iyi anlayabilmesini ve kelime dağarcığının gelişmesini sağlar. Çocuğunuzun kelime dağarcığının gelişmesi, onun dil gelişimi ve gelecek yıllardaki okul başarısı için çok önemlidir.


  Okuyan Bir Gelecek projesinde de, okunan her hikaye ile öğrenilmesi hedeflenen kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeleri günlük yaşamınızda ara ara çocuğunuzla sohbet ederken kullanmanız, çocuğunuzun bu kelimeleri öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

 • Sohbet Ediyoruz

  Hikayeyi dinlerken, gerçekleşecek olaylarla ilgili çocuğunuzun tahminde bulunması için ona sorular sorabilirsiniz. Bu sorular aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini hikayeye çekmenizi de kolaylaştırır. Örneğin, İyi Kalpli Cadı Çiki – Doğum Günü kitabını okurken çocuğunuza aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.


  1. 1. Acaba göğe neden gri dumanlar yükseliyormuş? ( “Fakat o da ne? Az ileride gri dumanlar yükseliyordu göğe.’’ cümlesinden sonra bu soruyu sorarak, çocuğunuzun hikâyenin devamında gerçekleşecek olayları tahmin etmesine fırsat verebilirsiniz.)


  2. Cadı Çiki balinanın midesinden nasıl kurtulacak sence? (Bu soruyu, Cadı Çiki’nin balinanın midesine düştüğü sayfanın sonunda sorabilirsiniz.)


  Hikayeyi dinledikten sonra, çocuğunuza çeşitli sorular sorarak hikaye hakkında sohbet edebilirsiniz. İyi Kalpli Cadı Çiki – Doğum Günü kitabını okuduktan sonra, aşağıdaki soruları sorarak hikaye hakkında fikirlerini ifade etmesini sağlayabilirsiniz.


  1. Leylek, fare ve kurbağa Cadı Çiki’ye nasıl teşekkür etmişler?


  Yanıtı: Fırtınada uçan Piki'yi, yaşlı leylek kurtarmıştı. Balıkçı kurbağa, Cadı Çiki’nin balinanın midesinden kurtulması için karabiber balıklarını yollamıştı. Fare ise, Cadı Çiki’ye bir doğum günü pastası hazırlamıştı. Cadıya hep birlikte güzel bir doğum günü sürprizi hazırlayarak onu çok mutlu etmişlerdi.


  2. Cadı Çiki yolda zor durumda olan hayvanlarla karşılaşmış. Hayvanlar Cadı Çiki’den yardım istemişler. Cadı Çiki’nin yerinde olsaydın sen ne yapardın?

Kİtapların İhtİyaç sahİbİ çocuklara ulaşmasına destek olun

 • KİTAP SETİ BAĞIŞLA

  Yapacağınız bağışla, ihtiyaç sahibi çocukların kitaplarla buluşmasını destekleyebilirsiniz. Okuyan Bir Gelecek Projesi'ne iki şekilde bağış yapabilirsiniz:


  Kitap seti bağışlayabilir veya kitap setlerini oluşturabilmemiz için AÇEV'e katkıda bulunabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 400 TL'dir. Yapılan bağışlara karşılık gelen adette kitap seti temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

  Kitap Seti Bağışla

  TURKCELL, VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerinden BAGIS yazıp 3747‘ye kısa mesaj göndererek sadece 20 TL ile Okuyan Bir Gelecek projesine destek olabilirsiniz

  SMS Gönder