Açev | Ebeveynlere Öneriler

 • Erken yaşta çocuklara kitap okumak neden önemli?

  Araştırmalar, kitap okumanın ebeveynlerin çocuklarıyla bağ kurmalarında çok etkili olduğunu gösteriyor. Çocuğunuzla yan yana gelmeniz, birlikte kitabı incelemeniz, göz teması kurmanız ve ona kitap okumanız onunla ilişkinizi güçlendirir. Kitap okumanın çocukların gelişimi için de çok önemli faydaları da vardır.

  Kendisine kitap okunan çocuklar; dinler, düşünür, resimler ve yazılar arasında ilişki kurmaya çalışır. Tüm bunlar onun zihinsel gelişimini destekler.

  Düzenli olarak okunan kitaplar sayesinde yeni kelimeler öğrenen çocukların sözcük dağarcığı gelişir.

  Çocuklar kitaptaki resimler ile yazılar arasında bir bağlantı olduğunu öğrenir. Bu da, okuma ve yazma becerisinin temelini oluşturur.

  Kitaplar çocukların duygularını tanımalarına yardımcı olur. Böylelikle yaşadıkları mutlulukların, üzüntülerin, endişelerin sadece kendilerine has olmayıp, başka insanların da bu duyguları hissettiğini anlarlar.

  Kitaplar, çocukların sevme, anlama, ilgi gösterme, yardım etme, dinleme, saygılı davranma, empati kurma gibi sosyal becerileri hikayenin kahramanlarının yaşadıkları üzerinden anlatarak, çocukların bu becerilerinin gelişmesini sağlarsınız.

  Kitaplar çocuklara yepyeni dünyaların kapılarını aralar; bu sayede hayal güçleri gelişir.

 • Çocuğunuzun dikkatini çekecek şekilde nasıl kitap okuyabilirsiniz?

  Hikayede gerçekleşen olayların gidişatına uygun olarak ses tonu, jest ve mimikler kullanın. Bu hikayeyi çekici kılar ve çocuğunuzun dikkatini çeker.

  Kitabı yavaş bir şekilde okumak da önemlidir. Böylece çocuğun hikayeyi anlaması, takip etmesi ve zihninde canlandırması için ona fırsat vermiş olursunuz.

  Kitabı okurken beden dilinizi kullanmaya özen gösterin. Hikayenin kahramanı korkarken siz de korkun, üşürken siz de üşür gibi titreyin. Hikayede gerçekleşen olayları beden dilinizle canlandırmanız çocukların hayal güçlerini destekleyecek ve kitaba dikkatlerini çekecektir.

  Kitabı okumaya başlamadan önce ve okuma sırasında çocuğun merakını canlı tutmak için merak uyandırıcı sorular sorun: “Acaba Şaşkın evini bulabilecek mi? Ben çok merak ettim!”, “Acaba Kalben kırık kalbini nasıl tamir edecek?“

  Kitabın resimlerini parmağınızla gösterin, dikkatlerini resimleri göstererek çekmeye çalışın. Kelimelerin de üzerinden parmağınızla geçerek okumanız, okumaya hazırlıkta çocuğu destekler.

  Hikayede geçen, çocuklar için yeni olabilecek sözcüklerin açıklamasını yapmaya özen gösterin. Örneğin; “Solucan bir sürüngendir. Genellikle toprağın içinde yaşar. Toprağın içinde suyunu ve yemeğini bulur. Genellikle beyaz renklidir. Kıvrılarak hareket eder.” şeklinde açıklamalar yapabilirsiniz.

 • Çocuğunuzun yaşına uygun kitapların özellikleri

  Çocuğunuzun kitap okumayı sevmesi için yaşına uygun ve ilgisini çekebilecek kitaplarla tanışmasına özen gösterin. Çocuğunuzun yaşına uygun kitapların özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

  0-2 yaş aralığında bebeğiniz için kitap seçerken nelere dikkat edebilirsiniz?

  Bebeğinizin kitabı tutabilmesi ve rahatlıkla kavrayabilmesi için onun ellerinin boyutlarında küçük kitaplar tercih edebilirsiniz.

  Bebeğiniz yine bu dönemlerde kitaplarını sık sık ağzına götürerek kitaplarla temas kurar. Bu nedenle kumaştan yapılmış ve yıkanabilir kitapları tercih edebilirsiniz.

  Çeşitli kelimelerden ve bu kelimelere ait resimlerden oluşan kitapları tercih edebilirsiniz.

  Çeşitli malzemelerden hazırlanmış, resimlerine dokunduğunda bebeğinizin duyularını harekete geçirecek kitaplar tercih edebilirsiniz. Örneğin kitabın bir sayfasında koyun resmi varsa resimdeki koyunun tüyleri pamuk benzeri yumuşak bir malzemeden yapılmış olabilir.

  Kaliteli malzemelerle hazırlanmış, dayanıklı, kalın kağıda basılmış kitaplar tercih edebilirsiniz.

  Bebeğiniz için kafiyeli cümlelerle hazırlanmış kısa hikayesi olan büyük resimli kitapları da tercih edebilirsiniz.

  2-6 yaş arasındaki çocuğunuza kitap seçerken nelere dikkat edebilirsiniz?

  2-6 yaş arasındaki çocuğunuzun güzel ve dikkat çekici resimleri olan kitaplar ilgisini çekecektir. Çocuğunuz böyle kitapların resimlerine baktığında kendini iyi hisseder, resimlerin ayrıntılarını inceler ve hikayeyi bu resimleri takip ederek rahatlıkla dinleyebilir.

  Özellikle yedi yaşına kadar kitap seçerken, kitabın ¾ nün resim, ¼ nin yazılardan oluşmasına dikkat etmeniz çocuğunuzun yazılar karşısında boğulma hissetmemesi için önemlidir.

  İyi bir çocuk kitabı, anlatmak istediğini çocuğu eğlendirerek anlatır. Dolayısıyla, ders veren, konu anlatımı formunda olan kitaplardan ziyade hikayesi olan, olay örgüsü olan, eğlendiren veya heyecan yaratan çocuk kitapların seçilmesi önemlidir.

  Çocuk kitaplarının paylaşma, dayanışma, arkadaşlık, merhamet, sorumluluk, cesaret, saygı ve sevgi gibi evrensel değerleri içermesi önemlidir.

  Çocuğunuzun yaşına uygun bilim kurgu, resimli hikaye kitabı, çizgi roman gibi farklı türden kitaplar almanız onun çeşitli kitaplarla deneyim kazanmasını ve okumayı sevmesini destekler.

  Sessiz yani yazısı olmayan yalnızca görsellerden oluşan kitapları yine bu yaşlarda çocuğunuzla tanıştırabilirsiniz. Sessiz kitaplar çocuğunuzun kitabın resimlerini inceleyerek ayrıntıları keşfetmesini ve kendi hikayelerini yaratması için onu destekler.

  Çocuğunuz kendisi okumaya başlayınca 1 sayfa resim, 1 sayfa yazı şeklinde hazırlanan ilk okuma kitaplarını okuyabilir. İlk okuma kitaplarında da resimlerin varlığı önemlidir.

  Kitapta çocuklara sunulan kavram veya bilgilerin özümsenmesi ve pekiştirilmesi için bir veya iki hafta aralıkla okuduğunuz kitabı yeniden okuyabilirsiniz.

  Pahalı kitap mı, ucuz kitap mı konusu da sizi düşündüren konulardan biri olabilir. Az sayıda kaliteli kitap almak, çok sayıda ucuz kitap almaktan çok daha iyi olabilir.

Kİtapların İhtİyaç sahİbİ çocuklara ulaşmasına destek olun

 • KİTAP SETİ BAĞIŞLA

  Yapacağınız bağışla, ihtiyaç sahibi çocukların kitaplarla buluşmasını destekleyebilirsiniz. Okuyan Bir Gelecek Projesi'ne iki şekilde bağış yapabilirsiniz:


  Kitap seti bağışlayabilir veya kitap setlerini oluşturabilmemiz için AÇEV'e katkıda bulunabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 400 TL'dir. Yapılan bağışlara karşılık gelen adette kitap seti temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

  Kitap Seti Bağışla

  TURKCELL, VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerinden BAGIS yazıp 3747‘ye kısa mesaj göndererek sadece 20 TL ile Okuyan Bir Gelecek projesine destek olabilirsiniz

  SMS Gönder