Arkadaşım Yılmaz

 • Yazar: Ayfer Gürdal Ünal
 • Çizer: Saadet Ceylan
 • Yayınevi: AÇEV Yayınları
 • Okuyan Kişi: Ayfer Gürdal Ünal
 • Yaş Aralığı: +3 Yaş

Yılmaz ve arkadaşı birbirlerine hem benziyor hem de birbirlerinden farklılar. Onlar birlikte vakit geçirmeyi çok seviyorlar. Bakalım bu iki arkadaş birlikte neler yapacaklar?

 • Yeni Kelimeler Öğreniyoruz

  Sevgili ebeveynler, çocuğunuzun kelime dağarcığını zenginleştirmenin yollarından biri de ona hikayeler anlatmaktır. Çocuğunuz dinlediği hikayeler sırasında anlamını bilmediği kelimeler duyabilir. Bu kelimelerin basitçe anlamlarının açıklanması hikayeyi daha iyi anlayabilmesini ve kelime dağarcığının gelişmesini sağlar. Çocuğunuzun kelime dağarcığının gelişmesi, onun dil gelişimi ve gelecek yıllardaki okul başarısı için çok önemlidir.


  Okuyan Bir Gelecek projesinde de okunan her hikaye ile öğrenilmesi hedeflenen kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeleri günlük yaşamınızda ara ara çocuğunuzla sohbet ederken kullanmanız çocuğunuzun bu kelimeleri öğrenmesini kolaylaştıracaktır.


  Öğrenilmesi Hedeflenen Kelimeler


  Gölge: (Kitapta ilgili resmi gösterin) Işık bir nesneye yansıdığında bir karartı oluşur. İşte buna gölge denir. Kitapta da Yılmaz ve arkadaşı, ışığın karşısına geçerek ellerini hareket ettiriyorlar. Bu şekilde gölgeler oluşturarak gölge oyunu oynuyorlardı.


  Serüven: (Kitapta ilgili resmi gösterin) Birinin başından geçen beklenmedik, heyecanlı olaylar. Kitapta da Yılmaz ve arkadaşı çeşitli serüvenler yaşıyorlardı.

 • Sohbet Ediyoruz

  Hikayeyi dinlerken, gerçekleşecek olaylarla ilgili çocuğunuzun tahminde bulunması için ona sorular sorabilirsiniz. Bu sorular aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini hikayeye çekmenizi de kolaylaştırır. Örneğin Arkadaşım Yılmaz kitabını okurken aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.


    1. Sence Yılmaz’la arkadaşı başka neler yapacaklar? (6. Sayfadan sonra bu soruyu çocuğun dikkatini hikayeye çekmek için sorabilirsiniz.)


    2. Sence bundan sonra hangi oyunları oynayacaklar? (Başka hangi oyunları oynayacaklarını birlikte hayal edebilirsiniz.)


  Hikayeyi dinledikten sonra, çocuğunuza çeşitli sorular sorarak hikaye hakkında sohbet edebilirsiniz. Arkadaşım Yılmaz’ı okuduktan sonra aşağıdaki soruları sorarak hikaye hakkında fikirlerini ifade etmesini sağlayabilirsiniz.


    1. Yılmaz ve arkadaşının benzer yönleri nelermiş? Birlikte neler yapmaktan hoşlanırlarmış?


    Yanıtı: Bulutlara bakarak kendi öykülerini yaratır, gölge oyunları oynarlarmış. Legolardan pek çok şey inşa eder, topla oyun oynarlarmış. Fıkraları, bilmece sormayı severlermiş.


    2. Peki, onlar hangi konularda birbirlerinden farklılarmış?


    Yanıtı: Yılmaz gözlük takmıyormuş, arkadaşı ise gözlüklüymüş. Yılmaz serüven kitaplarını, arkadaşı ise resimli hikaye kitaplarını seviyormuş.


    3. Sen olsaydın Yılmaz’la hangi oyunları oynardın?

 • Etkinlikler

  Merhaba Arkadaşım!


  Hedef: Çocuğunuzun empati duygusunu geliştirmesine destek olmak ve hayal gücünün zenginleşmesine katkıda bulunmaktır.


  Malzemeler: Kağıt, renkli kalemler


  Etkinlik Adımları:

  •     Çocuğunuza ‘Sen olsaydın, Yılmaz’la hangi oyunları oynamak isterdin?’ diye sorun ve düşünmesi için fırsat verin.

  •     Birlikte oynamak istediği oyunların resmini çizmesini isteyin.

  •     Sonrasında bu oyunları oynarken Yılmaz’ın hangi konularda zorlanabileceğini ve ona nasıl destek olabileceği hakkında konuşun.

  •     Görme engelli, işitme engelli ya da yürüme engelli bireylerle birlikte bu oyunları nasıl oynayabileceğini beraber düşünüp, resimleri tekrar çizin.


  Gölge Oyunu


  Hedef: Hayal gücünü zenginleştirerek beraber keyifli vakit geçirmektir.


  Malzemeler: Gece lambası, mum ya da fener


  Etkinlik Adımları:

  •     Karanlık bir ortamda mumu yakın veya gece lambasını ya da feneri açın. Düz bir zemine ya da duvara ışığı yansıtın.

  •     Çocuğunuzdan, duvarı rahatça görebileceği bir yere oturmasını isteyin.

  •     Işık kaynağının yanına geçerek ellerinizle çeşitli şekiller ya da hayvan taklitleri yapın. Hayvan taklitleri yaparken seslerini de canlandırabilirsiniz. Çocuğunuzdan neleri canlandırdığınızı tahmin etmesini isteyin.

  •     Çeşitli hareketler yaparak bir hikaye anlatabilir ya da çocuğunuzun en sevdiği şarkıyı birlikte söyleyebilirsiniz.

  •     Gölge oyununu çocuğunuzun da deneyimlemesine fırsat verin. O da size gölgeler oluşturarak bir şeyler anlatsın.

Proje için özel olarak geliştirdiğimiz
Okuyan Bir Gelecek ürünlerimizden satın alarak,
yoksul hanelerde yaşayan daha fazla çocuğun
kitaplarla buluşmasına destek olabilirsiniz.

Ürün siparişleriniz için okuyanbirgelecek@acev.org mail adresi üzerinden
bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitapların ihtiyaç sahibi çocuklara
ulaşmasına destek olun

Kitap satın alın

Platformda yer alan kitapları ihtiyaç sahibi çocuklar için satın alabilirsiniz. Bunun için kitap satış platformu Kidega’yı ziyaret ederek bağış için satın al adımlarını izleyebilirsiniz. Bağış için satın alınan her kitap bir havuzda birikerek kitap setlerine dahil edilecek ve ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

Kitap Bağışla

Kitap setleri için bağış yapın

Kitap setlerini oluşturmamız için AÇEV’e Fonzip üzerinden bağış yapabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 120 TL’dir. Yapılan bağışlara karşılık gelen adette kitap seti temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

Kitap Seti Bağışla

SMS ile bağış yapın

TURKCELL, VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerinden BAGIS yazıp 3747‘ye kısa mesaj göndererek Okuyan Bir Gelecek projesine 20 TL bağış yaparak kitap setlerinin oluşturulmasına destek olabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 120 TL’dir. Biriken bağışlarla kitap setleri temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

SMS Gönder