Arkadaşım Yılmaz

 • Yazar: Ayfer Gürdal Ünal
 • Çizer: Saadet Ceylan
 • Yayınevi: AÇEV Yayınları
 • Okuyan Kişi: Ayfer Gürdal Ünal
 • Yaş Aralığı: +3 Yaş

Yılmaz ve arkadaşı birbirlerine hem benziyor hem de birbirlerinden farklılar. Onlar birlikte vakit geçirmeyi çok seviyorlar. Bakalım bu iki arkadaş birlikte neler yapacaklar?

 • Etkinlikler

  Merhaba Arkadaşım!


  Hedef: Çocuğunuzun empati duygusunu geliştirmesine destek olmak ve hayal gücünün zenginleşmesine katkıda bulunmaktır.


  Malzemeler: Kağıt, renkli kalemler


  Etkinlik Adımları:

  •     Çocuğunuza ‘Sen olsaydın, Yılmaz’la hangi oyunları oynamak isterdin?’ diye sorun ve düşünmesi için fırsat verin.

  •     Birlikte oynamak istediği oyunların resmini çizmesini isteyin.

  •     Sonrasında bu oyunları oynarken Yılmaz’ın hangi konularda zorlanabileceğini ve ona nasıl destek olabileceği hakkında konuşun.

  •     Görme engelli, işitme engelli ya da yürüme engelli bireylerle birlikte bu oyunları nasıl oynayabileceğini beraber düşünüp, resimleri tekrar çizin.


  Gölge Oyunu


  Hedef: Hayal gücünü zenginleştirerek beraber keyifli vakit geçirmektir.


  Malzemeler: Gece lambası, mum ya da fener


  Etkinlik Adımları:

  •     Karanlık bir ortamda mumu yakın veya gece lambasını ya da feneri açın. Düz bir zemine ya da duvara ışığı yansıtın.

  •     Çocuğunuzdan, duvarı rahatça görebileceği bir yere oturmasını isteyin.

  •     Işık kaynağının yanına geçerek ellerinizle çeşitli şekiller ya da hayvan taklitleri yapın. Hayvan taklitleri yaparken seslerini de canlandırabilirsiniz. Çocuğunuzdan neleri canlandırdığınızı tahmin etmesini isteyin.

  •     Çeşitli hareketler yaparak bir hikaye anlatabilir ya da çocuğunuzun en sevdiği şarkıyı birlikte söyleyebilirsiniz.

  •     Gölge oyununu çocuğunuzun da deneyimlemesine fırsat verin. O da size gölgeler oluşturarak bir şeyler anlatsın.

 • Yeni Kelimeler Öğreniyoruz


  Öğrenilmesi Hedeflenen Kelimeler


  Gölge: (Kitapta ilgili resmi gösterin) Işık bir nesneye yansıdığında bir karartı oluşur. İşte buna gölge denir. Kitapta da Yılmaz ve arkadaşı, ışığın karşısına geçerek ellerini hareket ettiriyorlar. Bu şekilde gölgeler oluşturarak gölge oyunu oynuyorlardı.


  Serüven: (Kitapta ilgili resmi gösterin) Birinin başından geçen beklenmedik, heyecanlı olaylar. Kitapta da Yılmaz ve arkadaşı çeşitli serüvenler yaşıyorlardı.


  Sevgili ebeveynler, çocuğunuzun kelime dağarcığını zenginleştirmenin yollarından biri de ona hikayeler anlatmaktır. Çocuğunuz dinlediği hikayeler sırasında anlamını bilmediği kelimeler duyabilir. Bu kelimelerin anlamlarının basit bir şekilde açıklanması, hikayeyi daha iyi anlayabilmesini ve kelime dağarcığının gelişmesini sağlar. Çocuğunuzun kelime dağarcığının gelişmesi, onun dil gelişimi ve gelecek yıllardaki okul başarısı için çok önemlidir.


  Okuyan Bir Gelecek projesinde de okunan her hikaye ile öğrenilmesi hedeflenen kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeleri günlük yaşamınızda ara ara çocuğunuzla sohbet ederken kullanmanız çocuğunuzun bu kelimeleri öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

 • Sohbet Ediyoruz

  Hikayeyi dinlerken, gerçekleşecek olaylarla ilgili çocuğunuzun tahminde bulunması için ona sorular sorabilirsiniz. Bu sorular aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini hikayeye çekmenizi de kolaylaştırır. Örneğin Arkadaşım Yılmaz kitabını okurken aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.


    1. Sence Yılmaz’la arkadaşı başka neler yapacaklar? (6. Sayfadan sonra bu soruyu çocuğun dikkatini hikayeye çekmek için sorabilirsiniz.)


    2. Sence bundan sonra hangi oyunları oynayacaklar? (Başka hangi oyunları oynayacaklarını birlikte hayal edebilirsiniz.)


  Hikayeyi dinledikten sonra, çocuğunuza çeşitli sorular sorarak hikaye hakkında sohbet edebilirsiniz. Arkadaşım Yılmaz’ı okuduktan sonra aşağıdaki soruları sorarak hikaye hakkında fikirlerini ifade etmesini sağlayabilirsiniz.


    1. Yılmaz ve arkadaşının benzer yönleri nelermiş? Birlikte neler yapmaktan hoşlanırlarmış?


    Yanıtı: Bulutlara bakarak kendi öykülerini yaratır, gölge oyunları oynarlarmış. Legolardan pek çok şey inşa eder, topla oyun oynarlarmış. Fıkraları, bilmece sormayı severlermiş.


    2. Peki, onlar hangi konularda birbirlerinden farklılarmış?


    Yanıtı: Yılmaz gözlük takmıyormuş, arkadaşı ise gözlüklüymüş. Yılmaz serüven kitaplarını, arkadaşı ise resimli hikaye kitaplarını seviyormuş.


    3. Sen olsaydın Yılmaz’la hangi oyunları oynardın?

Kİtapların İhtİyaç sahİbİ çocuklara ulaşmasına destek olun

 • KİTAP SETİ BAĞIŞLA

  Yapacağınız bağışla, ihtiyaç sahibi çocukların kitaplarla buluşmasını destekleyebilirsiniz. Okuyan Bir Gelecek Projesi'ne iki şekilde bağış yapabilirsiniz:


  Kitap seti bağışlayabilir veya kitap setlerini oluşturabilmemiz için AÇEV'e katkıda bulunabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 400 TL'dir. Yapılan bağışlara karşılık gelen adette kitap seti temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

  Kitap Seti Bağışla

  TURKCELL, VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerinden BAGIS yazıp 3747‘ye kısa mesaj göndererek sadece 20 TL ile Okuyan Bir Gelecek projesine destek olabilirsiniz

  SMS Gönder