Tuz Masalı

 • Yazar: Ayla Çınaroğlu
 • Çizer: Vaghar Aghaei
 • Yayınevi: Fom Kitap
 • Okuyan Kişi: Ayla Çınaroğlu
 • Yaş Aralığı: + 3 Yaş

Kurbağa ailesi Pazar günü yapacakları piknik için sepetlerine her şeyi koydular. Sarmalar, dolmalar, börekler, yumurtalar… Ama bir şeyi koymayı unuttular: tuz! Eve dönüp unuttukları tuzu getirme görevi ise Tospi’ye düştü. Acaba Tospi unutulan tuzu getirinceye kadar ailesi lezzetli yiyecekleri yemeden sabırla bekleyecek mi? Tospi zamanında tuzu geri getirebilecek mi? Bu kitapta her istediğimize her zaman sahip olamayabileceğimizi ve herkesin mutluluğu için bazen sahip olduklarımızla da yetinmemiz gerektiğini anlatan sıcacık bir masal çıkıyor karşımıza.

 • Etkinlikler


  1- Piknik Resmi


  Hedefler :


  1- Çocuğunuzun dikkat edilmesi gereken bir durum ya da olaya odaklanmasını desteklemek,


  2- Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade etmesini desteklemek.


  Malzemeler : Kağıt, renkli kalemler


  Etkinlik Adımları :


  • Çocuğunuzla birlikte Tuz Masalı kitabında yer alan piknik resimlerini inceleyin. Kaplumbağa ailesinin pikniğe giderken neler yaptıkları hakkında konuşun.


  • Çocuğunuza bu etkinlikte birlikte pikniğe gittiğinizi hayal edeceğinizi söyleyin. Çocuğunuzu kiminle pikniğe gitmek isteyeceğini ve piknikte neler yapmak istediğini düşünmesi için yönlendirin. “Sen olsaydın kimlerle pikniğe gitmek isterdin?”, “Piknikte neler yapmak isterdin, hangi oyunları oynamak isterdin?”, “Piknikte hangi yemekleri yemek isterdin?” diyerek ona düşünmesi için fırsat verebilirsiniz.


  • Çocuğunuzun fikirlerini dinledikten sonra kâğıt ve kalemleri önünüze alarak, hayal ettiklerini resim yaparak anlatması için onu yönlendirin.


  • Çocuğunuz resmini tamamladıktan sonra resmi birlikte inceleyin ve çizdiği resim hakkında konuşun.


  2- Pikniğe Gidiyoruz!


  Hedefler :


  1- Çocuğunuzun dikkat edilmesi gereken bir durum ya da olaya odaklanmasını desteklemek,


  2- Çocuğunuzun aile içi sorumluluklara destek olmasına fırsat vermek,


  3- Çocuğunuzun açık havada vakit geçirmesine fırsat vermek.


  Malzemeler: Piknik yapmak için gerekli malzemeler


  Not : Eğer pikniğe gitmek sizin için bu zamanlarda mümkün değil ise evin salonunda veya en yakın parkta piknik ortamı yaratabilirsiniz.


  Etkinlik Adımları :


  • Tuz Masalı kitabını okuduktan sonra ailecek pikniğe gidebilirsiniz. Pikniğe gitme önerisini öncelikle ailenizle birlikte konuşun ve pikniğe gitmek için hep birlikte uygun bir gün belirleyin.


  • Pikniğe gitmeye hazırlanmak için neler yapılması gerektiğini çocuğunuzla birlikte düşünün ve yapılacakları yazarak bir liste hazırlayın. Hazırladığınız listede yer alan işleri kimlerin yapabileceğini ailece konuşun. Herkesin yapılacak işlere ait sorumlulukları paylaşması için ortam yaratın. Çocuğunuzu hazırlıklara destek olması ve üstlendiği sorumlulukları yerine getirmesi için destekleyin. Örneğin yemek yapmaya, pikniğe götüreceğiniz malzemeleri toplamaya, piknik sepetini hazırlamaya destek olabilir.


  • Pikniğe gittiğinizde neler yapacağınızı, hangi oyunları oynayabileceğinizi de çocuğunuzla birlikte planlayın. Tuz Masalı kitabını ya da evinizde bulunan hikaye kitaplarını da yanınıza alabilir ve çocuğunuza piknikte de kitap okuyabilirsiniz. Piknik sırasında kitapta yaşanılan olaylar hakkında konuşarak kitapta geçen olayları hatırlaması için ona destek olabilirsiniz.


  • Piknik sırasında doğa gezisi yapabilir; çevredeki ağaçları, bitkileri ve çiçekleri inceleyebilirsiniz.


  3- Tuza Resim Çiziyoruz


  Hedefler :


  1- Çocuğunuzun küçük kaslarının gelişimini desteklemek,


  2- Farklı malzemeleri beklenmedik şekilde kullanmasına fırsat vermek,


  3- Bir şeye dikkatini vermesini desteklemek.


  Malzemeler : Tuz, tepsi, kağıt, kalem, çeşitli oyuncaklar


  Etkinlik Adımları :


  • Öncelikle malzemeleri hazırlayın ve çocuğunuzla birlikte masaya oturun. Malzemeleri çocuğunuza gösterin ve incelemesi için zaman tanıyın. Ardından bu malzemelerle ne yapacağınızı tahmin etmesini isteyin.


  • Çocuğunuzun ne yapacağınızı düşünmesine fırsat verdikten sonra etkinlikte neler yapacağınızı açıklayın. “Bugün seninle birlikte şekil kartları hazırlayacağız. Şekil kartlarının üstüne üçgen, daire, ay, çiçek, ağaç ya da çeşitli harfler yazabiliriz. Ardından tepsiyi tuz ile dolduracağız. Tuz üzerine hazırladığımız kartlarda bulunan şekilleri çizeceğiz.” diyebilirsiniz.


  • Boş kağıtlardan sırayla birer tane alın ve her kağıt üstüne çeşitli şekiller çizerek şekil kartlarınızı birlikte hazırlayın.


  • Şekil kartlarını hazırladıktan sonra tepsiye tuz dökün ve şekil kartlarında bulunan şekilleri tuza parmağınızla çizin.


  • Çocuğunuz tuz üzerine şekilleri çizmekte zorlanırsa ona nasıl yapacağını göstererek destek olun.


  • Şekillerin çizimi tamamlandıktan sonra çocuğunuzu tuza serbest resim yapması için yönlendirebilirsiniz. Tuz üzerinde oyuncaklarıyla oynayarak tuza çeşitli şekiller de verebilirsiniz.

 • Yeni Kelimeler Öğreniyoruz


  Sevgili ebeveynler, çocuğunuzun kelime dağarcığını zenginleştirmenin yollarından biri de ona hikayeler anlatmaktır. Çocuğunuz dinlediği hikayeler sırasında anlamını bilmediği kelimeler duyabilir. Bu kelimelerin anlamlarının basit bir şekilde açıklanması, hikâyeyi daha iyi anlayabilmesini ve kelime dağarcığının gelişmesini sağlar. Çocuğunuzun kelime dağarcığının gelişmesi, onun dil gelişimi ve gelecek yıllardaki okul başarısı için çok önemlidir.


  Okuyan Bir Gelecek projesinde de okunan her hikâye ile öğrenilmesi hedeflenen kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeleri günlük yaşamınızda ara ara çocuğunuzla sohbet ederken kullanmanız, çocuğunuzun bu kelimeleri öğrenmesini kolaylaştıracaktır.


  Öğrenilmesi Hedeflenen Kelimeler


  Yaygı : Yere serilen ve üstüne oturulan, kilim gibi görünen örtüye yaygı denir. Kitapta da pikniğe giden kaplumbağa ailesi çimenlerin üstüne serip oturmak için yanlarına yaygı almışlardı.


  Söz vermek : Bir şeyi kesin olarak yapacağını söylemeye söz vermek denir. Kitapta da kaplumbağa ailesi Tospi’ye o gelmeden yemek yemeyeceklerini söylemişti yani ona bu konuda söz vermişlerdi.


  Oyalanmak : Boşuna zaman harcamak, beklemek demektir. Yapılması gereken bir şey varken o işi yapmadan beklemek ya da başka bir işle ilgilenmek anlamına gelir. Kitabımızda da baba kaplumbağa Tospi’ye oyalanmadan, yani başka bir işle ilgilenmeden, eve gidip tuz getirmesini söylüyordu.

 • Sohbet Ediyoruz


  Hikâyeyi dinlerken, çocuğunuzun gerçekleşecek olaylarla ilgili tahminde bulunması için ona sorular sorabilirsiniz. Bu sorular aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini hikâyeye yoğunlaştırmasını da kolaylaştırır. Örneğin Tuz Masalı kitabını okurken aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.


  1- Pikniğe giderken yanlarına neler alacaklar acaba? (“Kaplumbağa ailesi, pazar günü piknik yapmaya karar vermişti.” kısmını okuduktan sonra durup bu soruyu sorarak çocuğunuzun ilgisini kitaba çekebilirsiniz.)


  2- Arkadan gelenler küçük kaplumbağalara yetişebilecekler mi acaba? (“Çünkü arkadan gelenlerin onlara yetişebilmesi zor oluyordu.” cümlesini okuduktan sonra bu soruyu sorarak çocuğunuzun dikkatini kitaba çekebilirsiniz.)


  3- Sence tuz getirmek için kim eve gidecek? (“O zaman birimizin eve gidip tuz getirmesi gerekiyor.” cümlesini okuduktan sonra bu soruyu sorarak çocuğunuzun dikkatini kitaba çekebilirsiniz.)


  Hikâyeyi dinledikten sonra, çocuğunuza çeşitli sorular sorarak hikâye hakkında sohbet edebilirsiniz. Tuz Masalı kitabını okuduktan sonra, aşağıdaki soruları sorarak hikâye hakkında fikirlerini ifade etmesini sağlayabilirsiniz.


  1- Sen hiç pikniğe gittin mi, hatırlıyor musun? Kimlerle pikniğe gitmiştin? Pikniğe giderken nasıl hazırlanmıştınız, yanınızda neler götürmüştünüz?


  2- Kaplumbağa ailesi Tospi’den eve gidip tuz getirmesini istemiş. Ancak Tospi ailesinin yemek için kendisini beklemeyeceğini düşünmüş ve eve gidip tuz getirmek yerine ailesinin ne yapacağını izlemeye başlamış. Sen Tospi’nin yerinde olsaydın ne yapardın?

Kİtapların İhtİyaç sahİbİ çocuklara ulaşmasına destek olun

 • KİTAP SETİ BAĞIŞLA

  Yapacağınız bağışla, ihtiyaç sahibi çocukların kitaplarla buluşmasını destekleyebilirsiniz. Okuyan Bir Gelecek Projesi'ne iki şekilde bağış yapabilirsiniz:


  Kitap seti bağışlayabilir veya kitap setlerini oluşturabilmemiz için AÇEV'e katkıda bulunabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 400 TL'dir. Yapılan bağışlara karşılık gelen adette kitap seti temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

  Kitap Seti Bağışla

  TURKCELL, VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerinden BAGIS yazıp 3747‘ye kısa mesaj göndererek sadece 20 TL ile Okuyan Bir Gelecek projesine destek olabilirsiniz

  SMS Gönder