Victor’un Balkabakları

 • Yazar: Leyla Aslan Ünlübay
 • Çizer: Mısra Karahan
 • Yayınevi: Paraşüt Kitap
 • Okuyan Kişi: Songül Öden
 • Yaş Aralığı: +3 Yaş

Victor köydeki komşusu Esime Nine’ye her gün yardım eder. Bir gün Esime Nine Victor’a beraber tohum ekeceklerini söyler. Victor tohumları toprağa eker ancak bir türlü tohumlar filizlenmez. Victor’un tohumlarına neler olduğunu gelin beraber öğrenelim.

 • Yeni Kelimeler Öğreniyoruz

  Sevgili ebeveynler, çocuğunuzun kelime dağarcığını zenginleştirmenin yollarından biri de ona hikayeler anlatmaktır. Çocuğunuz dinlediği hikayeler sırasında anlamını bilmediği kelimeler duyabilir. Bu kelimelerin anlamlarının basit bir şekilde açıklanması hikayeyi daha iyi anlayabilmesini ve kelime dağarcığının gelişmesini sağlar. Çocuğunuzun kelime dağarcığının gelişmesi, onun dil gelişimi ve gelecek yıllardaki okul başarısı için çok önemlidir.


  Okuyan Bir Gelecek Projesi’nde de okunan her hikaye ile öğrenilmesi hedeflenen kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeleri günlük yaşamınızda ara ara çocuğunuzla sohbet ederken kullanmanız çocuğunuzun bu kelimeleri öğrenmesini kolaylaştıracaktır.


  Öğrenilmesi Hedeflenen Kelimeler


  Can suyu vermek: Tohumlar toprağa ekildikten sonra üzerlerine dökülen ilk suya cansuyu denir. Victor da balkabaklarını ektikten sonra onlara can suyu vermişti.


  Heybe: Bezden yapılan ve omuzda taşınan torbadır. Kitabımızda Victor’un bir heybesi vardı ve içinde tohum taşıyordu.

 • Sohbet Ediyoruz

  Hikayeyi dinlerken, gerçekleşecek olaylarla ilgili çocuğunuzun tahminde bulunması için ona sorular sorabilirsiniz. Bu sorular aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini hikayeye çekmenizi de kolaylaştırır. Örneğin Victor’un Balkabakları kitabını okurken aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.


    1. Victor ve Esime Nine beraber neler yapacaklar sence? (Victor, Esime Nine’ye “Bugün ne yapacağız?” diye sorduktan sonra, çocuğunuzun dikkatini kitaba çekmek için bu soruyu sorabilirsiniz.)


    2. Balkabakları topraktan ne zaman çıkacak acaba? (Bu soruyu, “Victor’un ektiği tohum bir türlü balkabağına dönüşmüyormuş.” cümlesinden sonra, çocuğunuzun hikayenin devamında gerçekleşecek olayları tahmin etmesine fırsat vermek için sorabilirsiniz.)


  Hikayeyi dinledikten sonra, çocuğunuza çeşitli sorular sorarak hikaye hakkında sohbet edebilirsiniz. Örneğin, Victor’un Balkabakları kitabını okuduktan sonra aşağıdaki soruları sorarak hikaye hakkında fikirlerini ifade etmesini sağlayabilirsiniz.


    1. Victor, Esime Nine’den aldığı tohumlarla neler yapmış?


    Yanıtı: Victor tohumları toprağa ekmiş.


    2. Sen hiç tohum ektin mi? Sence tohumların büyüyüp filizlenmesi için nelere ihtiyaçları var?

 • Etkinlikler


  1- Merhaba Minik Tohum


  Hedef: Çocuğunuzun doğayı tanımasını desteklemektir.


  Malzemeler: Çeşitli sebze ve meyvelere ait çekirdekler, toprak, saksı veya boş bir kap, su.


  Etkinlik Adımları:

  •     Evinizde tükettiğiniz pek çok sebze ve meyve, içinde kendi tohumunu barındırır. Bir sebzeyi ya da meyveyi tükettiğinizde, çekirdeklerini çocuğunuzla birlikte inceleyin. Örneğin bir portakal veya kayısı yerken meyvenin çekirdeğini çocuğunuza gösterin ve bu çekirdekleri bir kenara ayırmasını isteyin.

  •     Çocuğunuzla beraber biriktirdiğiniz farklı meyve ve sebzelere ait çekirdekleri ayrı kaplara koyun.

  •     Çocuğunuza, bu çekirdeklerden yeni bitkiler yetiştirebileceğinizi söyleyin.

  •     Bu çekirdekleri yani tohumları toprağa ekmek için uygun bir kap bulun.

  •     Çocuğunuzla beraber kapların en alt kısmına bir miktar toprak yerleştirin. Toprağın üstüne tohumları koyun ve en üste tekrar toprak koyun.

  •     Son olarak toprağa bir miktar su dökerek can suyunu verin.

  •     Evinizde güneş gören bir yere tohumları ektiğiniz kapları koyun ve çocuğunuzu ektiğiniz tohumları gün aşırı sulaması için yönlendirin.

  •     Bitkinizin büyümesini çocuğunuzla beraber gözlemleyin.


  2- Dışarıdaki Dostlarımız


  Hedef: Çocuğunuzun çevredeki canlılara karşı duyarlılığını arttırmaktır.


  Malzemeler: Yumurta kutusu, çeşitli bakliyatlar, çekirdek, ip.


  Etkinlik Adımları:

  •     Çocuğunuzla beraber kuşları gün içerisinde gözlemleyin.

  •     Kuşların nerelere gittiklerini, ne yediklerini, nasıl hareket ettiklerini anlamaya çalışın.

  •     Sonrasında, çocuğunuza kışın kuşların besin bulmakta zorlandıklarını söyleyin. Kitapta da Victor’un tohumlardan bazılarını kuşların yemesi için ayırdığını hatırlatın.

  •     Kuşların yiyebileceği çeşitli besinleri koymak için bir yemlik hazırlayabileceğinizi söyleyin.

  •     Çekirdek, mısır taneleri, fındık, fıstık gibi çeşitli tahıl ve tohumları geniş bir kaba alın.

  •     Yumurta kartonunun dört köşesine birer delik açın ve her bir köşeye ip geçirerek ipleri birbirine bağlayın. Sonrasında kartonun içine bakliyat ve tahılları koyun.

  •     Güneşli bir günde, çevredeki bir ağacın dalına hazırladığınız yemliği bağlayın.

  •     Çocuğunuzla beraber yemliği gözlemleyin. Hangi kuşların yemleri yemeye geldiğini izleyin. Başka hangi canlıların bu yemleri yiyebileceği hakkında fikir yürütün.

  •     Yemlikte bulunan yiyecekler azaldıkça yemliğe besin ekleyebilirsiniz.

Proje için özel olarak geliştirdiğimiz
Okuyan Bir Gelecek ürünlerimizden satın alarak,
yoksul hanelerde yaşayan daha fazla çocuğun
kitaplarla buluşmasına destek olabilirsiniz.

Ürün siparişleriniz için okuyanbirgelecek@acev.org mail adresi üzerinden
bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitapların ihtiyaç sahibi çocuklara
ulaşmasına destek olun

Kitap satın alın

Platformda yer alan kitapları ihtiyaç sahibi çocuklar için satın alabilirsiniz. Bunun için kitap satış platformu Kidega’yı ziyaret ederek bağış için satın al adımlarını izleyebilirsiniz. Bağış için satın alınan her kitap bir havuzda birikerek kitap setlerine dahil edilecek ve ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

Kitap Bağışla

Kitap setleri için bağış yapın

Kitap setlerini oluşturmamız için AÇEV’e Fonzip üzerinden bağış yapabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 120 TL’dir. Yapılan bağışlara karşılık gelen adette kitap seti temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

Kitap Seti Bağışla

SMS ile bağış yapın

TURKCELL, VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerinden BAGIS yazıp 3747‘ye kısa mesaj göndererek Okuyan Bir Gelecek projesine 20 TL bağış yaparak kitap setlerinin oluşturulmasına destek olabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 120 TL’dir. Biriken bağışlarla kitap setleri temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

SMS Gönder