Şaşkın

 • Yazar: Gülçin Alpöge
 • Çizer: Gamze Baltaş
 • Yayınevi: AÇEV Yayınları
 • Okuyan Kişi: Gülçin Alpöge
 • Yaş Aralığı: +2 Yaş

Şaşkın her şeyi birbirine karıştıran küçük bir köpektir. Hikaye boyunca, Şaşkın’ın oynadığı oyunlar sırasında yaşadığı kafa karışıklıkları eğlenceli bir dille anlatılıyor. Şaşkın bir gün evden uzaklaşır ve evin yolunu nasıl bulacağını bilemez. Bakalım Şaşkın evin yolunu nasıl bulacak?

 • Etkinlikler


  1- Birlikte Şarkı Söyleyelim


  Hedef: Çocuğun dile hakimiyetini arttırmaktır.


  Hazırlık: Etkinlik öncesinde şarkının sözlerine hakim olmak için birkaç kez okuyabilir ve prova yapabilirsiniz.


  Etkinlik Adımları:

  •     Çocuğunuza Şaşkın’ı okuduktan sonra köpeklerle ilgili bir şarkı bilip bilmediğini sorun. Bildiği şarkılar varsa birlikte bu şarkıları söyleyin.

  •     Ardından köpeklerle ilgili yeni bir şarkı söyleyeceğinizi açıklayın. Aşağıdaki şarkıyı 1-2 kez çocuğunuza söyleyin. Ondan şarkıyı dinlemesini ve yaptığınız hareketleri takip etmesini isteyin.

  •     Şarkıyı söylerken aşağıdaki hareketleri yapın.

            • “Bir gün beş küçük köpek” derken bir elinizi ve beş parmağınızı havaya kaldırın.

            • “Oynuyormuş sokakta” derken vücudunuzu hareket ettirin, yavaşça sağa sola doğru koşun.

            • “Dört köpek geri gelmiş” derken bir elinizi havaya kaldırın ve dört parmağınızı gösterin.

  •     Şarkının sözlerini hareketlerinizle destekleyin. Örneğin, ‘Dört köpek geri gelmiş’ derken olduğunuz yerde koşabilirsiniz. Şarkıyı söylerken bedeninizi kullanarak şarkı sözlerini canlandırmanız ve eğlenmeniz çocuğunuzun dikkatini çekecek ve sizinle birlikte şarkı söylemekten keyif almasını sağlayacaktır.


  BEŞ KÜÇÜK KÖPEK

  Bir gün beş küçük köpek

  Oynuyormuş sokakta

  Anne köpek hav hav demiş

  Dört köpek geri gelmiş


  Bir gün dört küçük köpek

  Oynuyormuş sokakta

  Anne köpek hav hav demiş

  Üç köpek geri gelmiş


  Bir gün üç küçük köpek

  Oynuyormuş sokakta

  Anne köpek hav hav demiş

  İki köpek geri gelmiş


  Bir gün iki küçük köpek

  Oynuyormuş sokakta

  Anne köpek hav hav demiş

  Bir köpek geri gelmiş


  Bir gün bir küçük köpek

  Oynuyormuş sokakta

  Anne köpek hav hav demiş

  Son köpek de gelmemiş


  Bir gün annecik köpek

  Ağlıyormuş sokakta

  Anne köpek hav hav demiş

  Beş köpek geri gelmiş


  •     Şarkıyı söylerken çocuğunuza “Okuduğumuz kitapta karşımıza Şaşkın isimli bir köpek çıkmıştı. Şaşkın bol bol hareket ediyor, sokakta oyunlar oynuyordu. Biz de aynı Şaşkın gibi sokakta oyunlar oynayan beş küçük köpekle ilgili bir şarkı söyledik.” şeklinde açıklama yaparak söylenilen şarkı ile Şaşkın kitabı arasında bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz.

  •     Çocuğunuzun yeni duyduğu bu şarkıyı bereber sık sık tekrarlayabilirsiniz.


  2- Bu Neyin Kokusu?


  Hedefler: Çocuğun koku alma duyusunu kullanarak çeşitli nesnelerin özelliklerini ayırt etmesini desteklemektir. Çocuğun ev adresine yönelik bilgileri öğrenmesini desteklemektir.


  Malzeme: Limon, soğan, portakal, elma, çilek, nane, salatalık gibi kokusu olan yiyecekler ve çiçekler ile küçük bir eşarp ya da tülbent.


  Ebeveyne Not: Etkinlik sırasında çocuğunuz gözlerinin bağlanmasını istemeyebilir. Böyle bir durumda, bu hassasiyete saygı duyarak çocuğunuzun gözlerini bağlamayın. Çocuğunuzdan oyun oynarken sadece gözlerini kapatmasını isteyebilirsiniz.


  Etkinlik Adımları:

  •     Etkinliğe başlarken elinizdeki malzemeleri çocuğunuza göstererek bunlarla ne oynayacağınızı tahmin etmesini isteyin.

  •     Hikayede Şaşkın’ın evinin yolunu yiyeceklerin kokusunu alarak bulduğunu hatırlatın.

  •     Ardından eşarp ile sırayla gözlerinizi kapatacağınızı ve gözleri kapanan kişinin, malzemelerin ne olduğunu koklayarak anlamaya çalışacağını söyleyin.

  •     Örnek olmak için ilk olarak kendi gözlerinizi bağlayarak çocuğunuzdan etkinlik için hazırladığınız malzemelerden birini burnunuza yaklaştırmasını isteyin. Sadece koklayarak bunun ne olduğunu anlamaya çalışın.

  •     Daha sonra çocuğunuzun gözlerini bağlayın ve malzemelerden birini burnuna yaklaştırın. Çocuğunuz koklayarak bu malzemenin ne olduğunu bulmaya çalışsın.

  •     Zorlanırsa çeşitli ipuçları vererek elindeki malzemenin ne olduğunu bulabilmesi için çocuğunuza destek olun. Örneğin elinde limon varsa, “Bu çok ekşi bir yiyecek, rengi de sarı.” gibi ipuçları verebilirsiniz.

  •     Etkinliğin sonunda “Sence Şaşkın evin yolunu kolay buluyor mudur, burnu iyi koku alıyor mudur?” şeklinde sorular sorun ve çocuğunuzun fikirlerini dinleyin.

  •     Çocuğunuza “Peki sen evin yolunu bulmak istesen koklayarak bulabilir misin?” diye sorun ve evinin yolunu nasıl bulabileceği hakkında konuşun.

  •     Ardından evinizin çevresinde bulunan market, park gibi yerler hakkında konuşun ve ev adresinizi çocuğunuza söyleyin.

  •     Ev adresine yönelik bilgileri öğrenmesi için adres bilgilerinizi çocuğunuzla birlikte zaman zaman tekrarlayın.


  Farklı yaş gruplarıyla bu etkinlik nasıl uygulanır?

  •     Bu etkinliği 2-3 yaş aralığındaki çocuğunuzla gerçekleştirirken çocuğunuzun tanıdığı malzemeleri etkinlik sırasında kullandığınızdan emin olun ve malzeme sayısını 3-4 adet ile sınırlandırın.

  •     Bu etkinliği 6-7 yaş aralığındaki çocuğunuzla gerçekleştirirken malzemelerin sayısını arttırabilir ve çeşitlendirebilirsiniz. Çocuğunuzu gözleri kapalı olarak bahçe, mutfak gibi evin farklı bölümlerine götürebilir ve koklayarak evin hangi bölümünde olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

 • Yeni Kelimeler Öğreniyoruz


  Öğrenilmesi Hedeflenen Kelimeler


  Tasma: (Kitapta ilgili resmi gösterin.) Hayvanların boynuna takılır. Bazen bahçede hayvanları kulübelerine bu tasma ile bağlarlar. Hayvanlar tasmaları olduğunda kaybolmaz, onları bulanlar evlerine geri götürebilirler. Köpeklerin de boynuna tasma takılır. Sen hiç tasması olan bir köpek gördün mü?


  Şaşırmak: Düşüncelerin karışması ve ne yapacağını bilememektir. Bu hikayede de köpek çoğu zaman ne yapacağını bilemiyor, arkadaşlarının isimlerini unutuyor ve evin yolunu karıştırıyormuş. Belki de bu yüzden ona Şaşkın diyorlar değil mi?


  Sevgili ebeveynler, çocuğunuzun kelime dağarcığını zenginleştirmenin yollarından biri de ona hikayeler anlatmaktır. Çocuğunuz dinlediği hikayeler sırasında anlamını bilmediği kelimeler duyabilir. Bu kelimelerin anlamlarının basit bir şekilde açıklanması, hikayeyi daha iyi anlayabilmesini ve kelime dağarcığının gelişmesini sağlar. Çocuğunuzun kelime dağarcığının gelişmesi, onun dil gelişimi ve gelecek yıllardaki okul başarısı için çok önemlidir.


  Okuyan Bir Gelecek projesinde de okunan her hikaye ile öğrenilmesi hedeflenen kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeleri günlük yaşamınızda ara ara çocuğunuzla sohbet ederken kullanmanız çocuğunuzun bu kelimeleri öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

 • Sohbet Ediyoruz

  Hikayeyi dinlerken, gerçekleşecek olaylarla ilgili çocuğunuzun tahminde bulunması için ona sorular sorabilirsiniz. Bu sorular aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini hikayeye çekmenizi de kolaylaştırır. Örneğin Şaşkın kitabını okurken aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.


    1. Sence Şaşkın başka hangi hayvanlarla karşılaşacak?


    2. Şaşkın evin yolunu nasıl bulacak acaba?


  Hikayeyi dinledikten sonra, çocuğunuza çeşitli sorular sorarak hikaye hakkında sohbet edebilirsiniz. Örneğin Şaşkın’ı okuduktan sonra aşağıdaki soruları sorarak hikaye hakkında fikirlerini ifade etmesini sağlayabilirsiniz.


    1. Şaşkın evin yolunu nasıl bulmuş?


    Yanıtı: Evden gelen yemek kokularını takip ederek evi bulmuş.


    2. Sen daha önce hikayedeki hangi hayvanları gördün? Nerede gördün?

Kİtapların İhtİyaç sahİbİ çocuklara ulaşmasına destek olun

 • KİTAP SETİ BAĞIŞLA

  Yapacağınız bağışla, ihtiyaç sahibi çocukların kitaplarla buluşmasını destekleyebilirsiniz. Okuyan Bir Gelecek Projesi'ne iki şekilde bağış yapabilirsiniz:


  Kitap seti bağışlayabilir veya kitap setlerini oluşturabilmemiz için AÇEV'e katkıda bulunabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 400 TL'dir. Yapılan bağışlara karşılık gelen adette kitap seti temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

  Kitap Seti Bağışla

  TURKCELL, VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerinden BAGIS yazıp 3747‘ye kısa mesaj göndererek sadece 20 TL ile Okuyan Bir Gelecek projesine destek olabilirsiniz

  SMS Gönder