Oyuncaklarını Kıran Çocuk

 • Yazar: Canan Aslan
 • Çizer: Ferit Avcı
 • Yayınevi: Kök Yayıncılık
 • Okuyan Kişi: Yekta Kopan
 • Yaş Aralığı: +3 Yaş

Ülkelerden birinde Taylan adında bir çocuk yaşarmış. Taylan, oyuncaklarını kırıp döker hatta parçalarına ayırırmış. Taylan’ın oyuncakları bu duruma dayanamayıp bir gün Taylan’la konuşmaya karar vermişler. Acaba Taylan oyuncaklarına neden böyle davranıyor? Gelin beraber öğrenelim.

 • Yeni Kelimeler Öğreniyoruz

  Sevgili ebeveynler, çocuğunuzun kelime dağarcığını zenginleştirmenin yollarından biri de ona hikayeler anlatmaktır. Çocuğunuz dinlediği hikayeler sırasında anlamını bilmediği kelimeler duyabilir. Bu kelimelerin anlamlarının basit bir şekilde açıklanması, hikayeyi daha iyi anlayabilmesini ve kelime dağarcığının gelişmesini sağlar. Çocuğunuzun kelime dağarcığının gelişmesi, onun dil gelişimi ve gelecek yıllardaki okul başarısı için çok önemlidir.


  Okuyan Bir Gelecek projesinde de, okunan her hikaye ile öğrenilmesi hedeflenen kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeleri günlük yaşamınızda ara ara çocuğunuzla sohbet ederken kullanmanız çocuğunuzun bu kelimeleri öğrenmesini kolaylaştıracaktır.


  Öğrenilmesi Hedeflenen Kelimeler


  Kulak Asmamak: Başkasının söylediklerini dinlememek, önemsememektir. Kitabımızda da Taylan, söylenenlere kulak asmadan bildiğini yapıp, oyuncaklarını bozmuştu.


  İncitmek: Kötü söz veya davranışla bir kişiyi üzmektir. Kitabımızda da oyuncaklar konuşmaya geldiklerinde, Taylan onları ne kadar incittiğini anlamıştı.

 • Sohbet Ediyoruz

  Hikayeyi dinlerken, gerçekleşecek olaylarla ilgili çocuğunuzun tahminde bulunması için ona sorular sorabilirsiniz. Bu sorular aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini hikayeye çekmenizi de kolaylaştırır. Örneğin, Oyuncaklarını Kıran Çocuk kitabını okurken aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.


    1. Acaba Taylan neden oyuncaklarını bozuyormuş? (Bu soruyu sayfa 4’ün sonunda, hikayenin devamına dair merak uyandırmak için sorabilirsiniz.)


    2. Sence oyuncaklar ne yapacaklar? (Sayfa 6’nın sonunda bu soruyu sorarak, çocuğunuzun ilgisini hikayeye vermesine yardımcı olabilirsiniz)


  Hikayeyi dinledikten sonra, çocuğunuza çeşitli sorular sorarak hikaye hakkında sohbet edebilirsiniz. Oyuncaklarını Kıran Çocuk kitabını okuduktan sonra, aşağıdaki soruları sorarak hikaye hakkında fikirlerini ifade etmesini sağlayabilirsiniz.


    1. Oyuncaklar neden mutsuzmuş?


    Yanıtı: Taylan, oyuncakları parçalayıp bozduğu için, oyuncaklar mutsuzmuş.


    2. Taylan neden oyuncaklarını bozuyormuş?


    Yanıtı: Taylan, oyuncaklarının nasıl çalıştığını merak ettiği için onları parçalara ayırıyormuş.


    3. Sen olsaydın, Biblo’nun özgür kalmasına yardım etmek için neler yapardın?

 • Etkinlikler


  1. Kırık Oyuncaklar


  Hedef: Çocuğunuzun merak duygusuna katkı sağlamak, onun problem çözme becerilerini geliştirmek.


  Malzemeler: Evdeki kırık, bozuk oyuncaklar, oyuncakları onarmak için ihtiyacınız olan çeşitli malzemeler (uhu, iğne iplik, bant, boya kalemi).


  Etkinlik Adımları:

  •     Çocuğunuza Taylan’ın oyuncaklarının durumunu hatırlatın. Oyuncakların eskisi gibi sağlam olması için Taylan’ın neler yapabileceği hakkında konuşun.

  •     Evinizde bulunan kırık, dökük ya da parçalanmış oyuncakları bir araya getirin.

  •     Çocuğunuzla beraber bu oyuncakları inceleyin. Kırılıp, bozulmadan önce nasıl göründüklerini beraber hatırlayın.

  •     Sonrasında bu oyuncakların eskisi gibi olması için neler yapılması gerektiğini düşünün. Örneğin, kolu kopmuş bir bez bebek için yeniden kol dikilebilir. Ya da tekerleği kopmuş bir arabanın tekerleği evde bulunup, yerine yerleştirilebilir; Bulunamıyorsa yerine tekerlek gibi kullanılacak başka bir malzeme bulunabilir.

  •     Sonrasında gerekli malzemeleri (uhu, iğne iplik, bant, boya kalemi gibi) bir araya getirin.

  •     Kırılmış/bozulmuş/eskimiş oyuncakları çocuğunuzla birlikte onarın.

  •     Evinizde kırık oyuncak yoksa herhangi bir kırık eşyayı birlikte tamir edebilirsiniz. Çocuğunuz için yapacaklarınızın güvenli olmasına dikkat edin.


  2. Oyuncaklar Konuşuyor


  Hedef: Çocuğunuzun hayal gücünü zenginleştirmek, dil gelişimini desteklemek.


  Malzemeler: Evdeki oyuncaklar


  Etkinlik Adımları:

  •     Çocuğunuzla birlikte, oyuncakların Taylan’la konuştuğu bölümü kitaptan tekrar okuyun. Oyuncakların Taylan’a neler söylediğini hatırlayın.

  •     Çocuğunuza “Biz de bu etkinlikte senin oyuncaklarını dinleyeceğiz.” deyin ve evdeki oyuncakları bir araya getirin.

  •     Çocuğunuza “Oyuncakların konuşabilseydi, sana ne anlatırlardı?” diye sorun. Düşünmesi için fırsat verin. Aklına bir fikir gelmezse, oyuncakları teker teker gösterin ve “Sence bu oyuncak köpek konuşabilseydi, sana ne söylerdi?” diye sorun.

  •     Çocuğunuzun anlattıklarını, oyuncakları konuşturarak canlandırın.

Proje için özel olarak geliştirdiğimiz
Okuyan Bir Gelecek ürünlerimizden satın alarak,
yoksul hanelerde yaşayan daha fazla çocuğun
kitaplarla buluşmasına destek olabilirsiniz.

Ürün siparişleriniz için okuyanbirgelecek@acev.org mail adresi üzerinden
bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitapların ihtiyaç sahibi çocuklara
ulaşmasına destek olun

Kitap satın alın

Platformda yer alan kitapları ihtiyaç sahibi çocuklar için satın alabilirsiniz. Bunun için kitap satış platformu Kidega’yı ziyaret ederek bağış için satın al adımlarını izleyebilirsiniz. Bağış için satın alınan her kitap bir havuzda birikerek kitap setlerine dahil edilecek ve ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

Kitap Bağışla

Kitap setleri için bağış yapın

Kitap setlerini oluşturmamız için AÇEV’e Fonzip üzerinden bağış yapabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 120 TL’dir. Yapılan bağışlara karşılık gelen adette kitap seti temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

Kitap Seti Bağışla

SMS ile bağış yapın

TURKCELL, VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerinden BAGIS yazıp 3747‘ye kısa mesaj göndererek Okuyan Bir Gelecek projesine 20 TL bağış yaparak kitap setlerinin oluşturulmasına destek olabilirsiniz. Bir kitap setinin maliyeti 120 TL’dir. Biriken bağışlarla kitap setleri temin edilerek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır.

SMS Gönder